Haftaiçi/Haftasonu 10:00 - 22:00

Dişlerimi gıcırdattığımı nasıl anlarım?


Toplumun %70’inden fazlası, gece uyurken veya gün içinde dişlerini gıcırdatmaktadır. Bruksizm olarak tanımladığımız bu durum; çiğneme kaslarına, çene eklemine ve dişlere zarar vermeye başladığında bir sorun haline gelmeye başlar. Öyle ki bir süre sonra mimiklerde değişikliklere bile yol açabilir. Aslında çocukluktan beri diş gıcırdatma sorunu var olan ve uykuda olduğu için bunun farkında olmayan kişilerin anlaması için şu sorulara yanıt vermesi gerekir:

1.Kulak etrafında ağrı hissediyor musunuz?

2.Ağzınızı açıp kapatırken çenenizde bir tıkırtı sesi işitiyor musunuz?

3.Ön dişlerinizin boyu aynı mı? Hepsinin ucu kesik gibi mi duruyor?

4.Ailenizden herhangi biri dişlerini gıcırdatıyor mu?

5.Siz uyurken dişlerinizi gıcırdattığınızı duyduğunu söyleyen biri oldu mu?

6.Dişlerinizde hassasiyet oluşumu var mı?

7.Yanağınızın iç bölgesinde beyaz bir çizgi görüyor musunuz?

8.Sabahları donuk bir baş ağrısı ile uyandığınız oluyor mu?

Sıraladığımız bu soruların birkaçına dahi evet yanıtını verdiyseniz, büyük bir ihtimalle geceleri siz de dişlerinizi gıcırdatıyorsunuz. Bu durumda uzman bir diş hekimine başvurarak, sorunuzun çözümü için destek almalısınız. Diş sıkma veya gıcırdatma olarak isimlendirdiğimiz bu şikayeti ve neden olduğu diğer sorunları çözebilmek için diş hekimleri tarafından uygulanan gece plağı oldukça etkili bir çözümdür. Diş sıkmayı engellemeye yarayan botox tedavisi de alternatif bir başka çözümdür. Diş gıcırdatma problemi bu tedavi yöntemlerinden bir tanesi ile aşılabilse bile, altında yatan psikolojik sorunların da araştırılması çok faydalı olacaktır.

Masseter Botoksunun Faydaları Nelerdir?


Masseter botoksunun sağladığı çeşitli avantajlar vardır. Bu işlemin bireylere en çok sağladığı faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Son derece güvenli bir uygulamadır. Bilindiği gibi botoks, cerrahi müdahale gerektirmeyen bir uygulamadır. Bu nedenle, plastik cerrahi operasyonları gibi risk taşımamaktadır.
  • Çene yapısını incelterek kare görünümünden ziyade daha ince ve oval bir yüze kavuşturur.
  • Çene kaslarına yapılan bu botoks işlemiyle çene kaslarının boyutu küçülür. Böylece, daha ince ve belirgin çene hattına kavuşmuş olursunuz.
  • Çene sıkma ve diş gıcırdatmadan dolayı gelişen ağrıdan kurtulmuş olursunuz.

 

Kimler Masseter Botoksu Yaptırabilir?


Çene şeklinden memnun olmayan ve uygulamaya sorun teşkil edecek herhangi bir rahatsızlığı bulunmayan yetişkinler bu işlemi yaptırabilir. Ancak hamile veya emziren anneler ve genel sağlık durumu yerinde olmayan bireylere çene botoksu önerilmez.

Masseter Botoksu (Çene Botoksu) Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Masseter botoksu işlemi ne kadar sürer?


Ortalama 10 dakika süren işlem, son derece ağrısız bir şekilde gerçekleşir. Uygulamadan sonra hastanede kalmanız gerekmez; hemen normal hayatınıza dönüş yapabilirsiniz. Bu uygulamanın esas etkisini görmek için ortalama 3-4 hafta beklemek gerekir. Bu süreçte çene şeklini tam olarak alacaktır.

Masseter botoks ne kadar kalıcı?


Masseter kası botoksu, ortalama 3-6 ay boyunca etkilidir. Bu süre çeşitli nedenlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Şayet daha kalıcı bir etki istiyorsanız, uygulamadan 2-4 ay sonra tekrar botoks yaptırmanız tavsiye edilir.

Masseter botoks etkisi ne zaman geçer?


Bu uygulama sonucunda elde edeceğiniz yüzde incelme 3-4 hafta içerisinde maksimum seviyeye gelir. Bu işlemle ortaya çıkan V etkisi (inceltici etki), 4 ay kadar devam eder. İşlemi ve dolayısıyla enjeksiyonları tekrarladığınız sürece, incelme etkisinin kalıcılığı artacaktır.

İşlemin ne sıklıkla tekrarlanması gerekir?


Genellikle ilk tedavinin ardından hastaların çoğu için ek tedavi gerekmez. Ancak daha fazla kontur isteyen bireylerin, 6 ayda bir tekrar enjeksiyon için işlemi yaptırmaları tavsiye edilir.

Tedaviden sonra herhangi bir ağrı yaşanır mı?


Bu tedavi işleminden sonra bireylerin herhangi bir ağrı veya acı yaşaması söz konusu değildir.

Uygulamanın ardından yemek yediğimiz zamanlarda ağrı hissedilir mi?


Bu işlemden sonraki süreçte yemek yediğiniz zamanlarda ağrı olmaz.

Uygulamadan sonra ne zaman makyaj yapmaya başlayabiliriz?


Masseter botoksu işleminin ardından ilk 24 saat makyaj yapmamanızda fayda vardır. Daha sonraki günlerde ise yapabilirsiniz. Fakat yine de bunun için doktorunuza mutlaka danışın, uygulamadan sonra en sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir.

Masseter botoksundan sonra nelere dikkat etmek gerekir?


İşlemin ardından aklınızda bulunması gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Botoks 7.günde etkisini göstermeye başlayacaktır. Bunun bilincinde olmalısınız.
  • İlk birkaç saat kasları zorlayacak sert gıdalar çiğnememelisiniz.
  • Bölgeye masaj yapmamanız gerekir.
Ankara web tasarım bursa nilüfer diş polikliniği ankara kızılay dershane ankara ambar ankara protez saç gebze ambar batıkent diş kliniği maurers ankara oto döşeme
0312 284 0 555